Korku evi açma rehberiniz

2013 yılından sonra Türkiye’de 650 evden kaçış oyunu açıldı (bunların bir kısmı şuan aktif değil). Sayıya baktığınızda her ne kadar çok görünse de hala bu sektörü duymayanlar ağırlıkta. Bu nedenle sektöre yeni firmalar katılmaya devam edecek ve giderek daha bilinir bir hal alacak.

Ben de korku evi açmak isteyenler için faydalı olacağını düşündüğüm bir liste hazırladım. Listede aklına bir şeyler takılırsa ve destek almak istersen Kaçış Merkezi‘ni araman yeterli, ücretsiz olarak bu konuda sana destek verebiliriz.

1-Adım: Önce gidebildiğin kadar oyuna git

Bu işe başlamadan önce katılabildiğin kadar oyuna katıl. Yatırım yapacağın sektörde neler oluyor, ne tür mekanlar var ve özellikleri neler bunları analiz etmenin en iyi yolu korku evine gitmektir. Ayrıca mekanın nasıl işletildiği ne tür hizmetlerin sunulduğu konusunda da tecrübe edinmen oldukça önemli.

Ancak yapılan en büyük hatalardan birine düşerek katıldığın oyunları taklit etmeye kalkma. Senin farklı ve daha iyi şeyler ortaya çıkarman gerekiyor. Bu tavsiyemiz sadece sektörü tanıman için ilk adım.

2-Adım: Korku evi açmak istediğin yeri analiz et

Oyunları bolca gezdin, bu işi sevdin ve korku evi açmaya kararlısın. Peki nerede daha fazla iş yapabilirsin? Pazar araştırması yapman gerekiyor… Bunun için şehrindeki korku evlerini incele, müşteri potansiyelini analiz et ve doğru yerde açmak istediğinden emin ol.

Kaçış Merkezi olarak bu konuda sana destek olabiliriz. Hangi şehirde ne kadar oyun var, yeni açılan korku evleri ve kapanan korku evleri hakkında detaylı bilgileri seninle paylaşabiliriz.

3-Adım: İyi bir senarist bul

Bu adım bu işin en önemli noktası çünkü korku evi açanların en fazla hata yaptığı nokta burası. Bir kaç korku evi gezdikten sonra ben de bunun benzerini yazarım diyerek çıkılan yolda hayaller hüsranla son bulabiliyor.

Bir örnek vermek gerekirse; herkes bir film senaryosu veya bir kitap yazabilir ama herkesin yazdığı kitap okunmaz ve herkesin yazdığı senaryodan film olmaz. Bu nedenle senaryo her şeydir! Korku evi için iyi bir senaryo yazarı bulmalı, ona hayallerinizi ve beklentilerinizi anlatmalı ve sonunda da özgün bir hikaye istemelisin.

4-Adım: Kaliteli bir firma ile anlaş

Yine hata yapılan noktalardan biri… Kendi kendinize bu işi yürütmeye çalışmak hem maliyetler açısından hem mekan kalitesi açısından bir avantaj sağlamaz. Bunun yerine sana tecrübelerini aktaracak, maliyetleri ve süreyi azaltacak kaliteli bir firma ile anlaşmanda fayda var.

Bütçeni mutlaka kurulum yapacak firma ile paylaş ve yazılacak senaryo ile mekan kurgusu bu bütçe doğrultusunda olsun. Yoksa hayatlar ve hayaller durumu ortaya çıkabilir.

Bazı firmalar bayilik verirken bazı firmalar ise sizin adınıza anahtar teslim kurulumlar yapabiliyor. Sen de bu konuda ufak bir araştırma yaparak fiyat teklifleri alabilirsin.

5-Adım: Senaryo ve mekan arasındaki uyuma dikkat!

Hazır bir mekanın varsa bunu senaryo yazarınla ve çalışma yapacağın firma ile paylaş. Onlar bu mekana uygun bir çalışma ile sana proje sunacaklardır. Eğer evin yeri belli değilse ve hazırda hikayeler varsa bu hikayeye uygun bir yer ayarlamaya çalış.

Kısaca senaryo ve mekan bir biri ile mutlaka uyumlu olsun. Bu oyuncuların etkilenmesini sağlayacak olan “gerçekçilik” için olmazsa olmaz bir noktadır. Aynı şekilde mekanın iç dekoru da mutlaka senaryo ile alakalı olmalıdır, örneğin 1950’li yıllarda geçen bir olay anlatılıyorsa eşyalarınız o yılları andıran eşyalar olmalıdır.

6-Adım: Kaliteli malzemeler kullan

Evdeki eşyalardan kullanacağın maskeye, kamera sistemlerinden ses sistemlerine kadar her şeyin kaliteli olmasına özen göster. Bu işi ne kadar önemsediğini, ne kadar uzun soluklu baktığını gösteren en önemli şey budur. Eğer bir firma ile anlaştın ve anahtar teslim bir hizmet alacaksan mutlaka kullanılan malzemeleri incele ve test et.

Örneğin küçük bir fiyat farkından dolayı kalitesiz bir kilit kullanırsan ve müşterilerine en ufak bir problem yaşatırsan bu iş yerin için en büyük kayıptır.

7-Adım: Yasal prosedürleri hallet

İşte en fazla zorlanacağın noktalardan birine geldik! Korku evi açmak için vergi dairesinden “vergi levhası” ve belediyeden “ruhsat” alman gerekiyor.  Ülkemizde yeni yeni tanınan bu eğlence için yasal prosedürleri yerine getirmek oldukça güç.

Çünkü iş yeri açıp vergi levhası açmak istediğinizde hangi sınıfa ait olduğu henüz belli olmadığından ilgili makamlara ne iş yapacağını anlatmakta zorlanabilirsin. Bunu aşmak için bir çok korku evi kendilerine en uygun “eğlence sektöründe” sınıflar ile vergi levhalarını alıyorlar.

Ruhsat konusunda ise yine yeni bir sektör olmasının getirdiği zorlukla önüne engeller çıkacaktır. İş yerinin bulunduğu belediyeye başvurarak mekanın incelenmesini ve iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatının verilmesini talep etmelisin.

Önemli: Yukarıda saydığımız maddeleri yapmadan önce ön araştırma olarak bir muhasebeciye danışabilir ve belediyeden ön bilgi alabilirsin.

8-Adım: Reklam çalışmalarını başlat

Mekanı açtın ama hala işin bitmedi. Henüz kimsenin duymadığı bir aktiviteyi tanıtman gerekiyor. Bunun için öncelikle güzel bir web sitesi kurabilirsin. Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanabilir ve el ilanları bastırabilirsin. Küçük açılış kampanyaları ile insanların dikkatini çekebilirsin.

Yukarıda belirttiğim gibi aklına takılan her konuda Kaçış Merkezi’ni arayabilir, mail atabilir veya aşağıdaki yorum alanından bize sorularını yöneltebilirsin. Sektörü daha iyi tanımak istersen blog alanımızda yer alan içeriklere göz atmanı tavsiye ederim

Hadi hayırlı olsun…