Korku evine gitmeden önce biraz antreman yapmaya ne dersin?

Evden kaçış oyunlarında çözmen gereken olaylar ile karşılaşacaksın. Bu olayları çözmek için sana verilen ip uçlarından faydalanmak gerekiyor. Aşağıda senin için hazırladığımız senaryo var; bu senaryoda amaç katili bulmak.

Şimdi hazırsan dikkatlice senaryoyu oku ve katili bulmaya çalış!

Sırlarla dolu bir cinayet!

Akademiden mezun olalı 2 sene oldu. Lanet olası 2 yılda kendimi gösterecek tek bir fırsat bulamadım. Böyle giderse yakında trafik cezası kesmekten başka işe yaramayan bir polis olup çıkacağım!

(Özer kahvesinden son yudumuda aldı ve bardağın dibini gördü. Bu akşam içtiği 10. kahve falan olmalıydı.)

Herkes polis balosunda,  karakoldaysa ortağım İlyas ve benim dışımda kimse yok. Onun da bu sıkıcı organizasyonlardan en az benim kadar nefret ettiğini biliyorum.

“Şekeri uzatır mısın” dışında birbirimize tek cümle kurmadık. Diğerleri olay olmasın diye tüm gün dua eder, biz ise bir olay olsa da peşine düşsek derdindeyiz. Lanet olsun sanırım delirmek üzereyim…

O sırada kader yine alışılagelmiş oyunlarından birini daha bir tesadüf gibi gösterecek ve acı acı çalan telefona çözümü çetrefilli bir gizem yükleyecekti. Yerinden fırlayan iki dedektif bir an birbirlerine bakakaldı.Belki ikisi de aynı şeyi düşünüyordu.Neden sonra İlyas telefonu kaptığı gibi heyecanlı bir ses tonuyla ;

Merkez karakolu… Acil durumunuz nedir ?

İhbar telefonu konuşma kaydı

Şahıs: Bir ihbarda bulunmak istiyorum

Polis: Beyefendi biraz sesli konuşun lütfen, sizi duymakta güçlük çekiyorum.

Şahıs: Sümbül Sokak’tan geçerken 44 numaranın perdesi açıktı.

Polis: Evet?

Şahıs: Sanırım biri öldürüldü

Bu bir şaka olmalıydı.2 ortağın aradığı fırsat ayaklarına gelmişti.Her ne kadar durum vahim de olsa en nihayetinde meziyetlerini sergieyecekleri bir vakaanın tam eşiğindelerdi.Özer’e baktı ve  onun da telefonu acilen açmasını işaret etti.Hemen sonra ;

Polis: Efendim merkeze gelip ifade verir misiniz?

Şahıs:: Hayır! Ben karışmak istemiyorum. Ama gördüğüm kişi genç değildi, bıçak sol elindeydi, iri yarı ama kısa boyluydu.

Polis: Beyefendi isminizi…

Dıt Dıt Dıt…

İlyas ve Özer neredeyse aynı anda aynı şakın tavırla telefonu kapatıp bakıştılar. Hemen ceketini kapan Özer, İlyas’a ;

– Çabuk toparlan! Sanırım piyango bize vurdu…

İlyas silahını çekmeceden çıkardı. Rozetini ceketine iliştirdi ve neredeyse 10 saniyede sandalyesinden fırladı.

-Neyi bekliyoruz o zaman! Benim arabayı alalım…

Çok geçmeden Sümbül Sokak’a varan 2 dedektif önce ortalığı kolaçan etti. Birkaç ön bilgiden sonra iki dedektifte düşüncelere daldı. Sanki bir film sahnesi gibiydi… Herhalde bir film sahnesi olsa şu satırlar durumu çok iyi özetlerdi.

Saat 23:00 suları

Merkeze isimsiz bir ihbar telefonu…

Mevzu: Cinayet

İhbarı yapan şahıs cinayeti gördüğünü iddia ediyor. O saate kadar apartmana hiç bir yabancı girişi olmamış. Apartmanda yaşayanlar sorguya çekiliyor. Elemelerin ardından çember 8 kişiye kadar daraltılıyor. Dedektif rütbesine daha yeni atandınız ve parlak sicilinizi bu olayla pekiştirmek istiyorsunuz. Üzerinizdeki baskı adeta omuzlarınızı acıtıyor.

24 saat içinde katilin kim olduğunu bulmalı ve kendinizi kanıtlamalısınız.

Vakit kaybetmeden apartman sakinleri sorguya alınmalı ve bu notlardan ivedilikle bir sonuca ulaşılmalıydı.’Cinayet vak’alarında ilk 24 saat olayın aydınlatılması için kilit bir zaman dilimidir. Ve iki dedektifte bunun farkındaydı…

Özer dedektif ilk 4 failin sorgusuna başlamış ve gerekli bilgileri toplamıştı:

Sorgu Notları:

Derin: Derin’in telefonuna ulaşılamıyor. İş seyahatine çıkmış. Annesine ulaştık. Kadın merkeze geldi. Annesi kızının 30 yaşını geçmeden artık bir koca bulması gerektiğini söyleyip durdu. Psikolojisi pek iyi değilmiş. Sanırım kadın beni gözüne kestirdi.

Ayla: O gün civardaki tek süpermarkette bir reyon görevlisi ile tartışmış. Kadın bünyesinin olayı kaldırmadığını ve bayıldığını söylüyor. İfadesine göre cinayet saatinde baygınmış. Kocasına haber vermiş fakat adamın işleri yoğun olduğundan ziyaretine gelememiş. Genç yaşta trafik kazasında çocuğunu kaybetmiş. Kısa boylu topluca bir bayan

Batu: Lise basketbol takımında pivot. Cinayet saatinde antremanda olduğunu söylüyor. Tanığı yok, tek başına salonda çalışıyormuş. Kesici aletlere küçüklüğünden beri merakı varmış. Sarı saçları neredeyse omuzunda. Günümüz gençliği gerçekten çok garip. Sorgu boyunca elleri titriyordu.

Berrin: Kocasını bir kaç yıl evvel kaybetmiş. 25 yaşında oğlu var, yurt dışında okuyormuş. Bu süreçte ona hiç destek olmadığını söylüyor. Pek normal bir kadın değil. “Gençliğimde çok güzel bir kadındım” deyip durdu. Sanırım aşırı kilosundan bu ayrıntıyı vermek istiyor. Acilen bir meşgale bulması şart fakat bu yaştan sonra iş bulması pek mümkün değil bana kalırsa. Sağ elini kullanıyor.

Sorgu Notları:

Çok geçmeden İlyas dedektif de diğer 4 failin sorgusunu bitirdi ve apartmanın dış kapısında buluştular.

İlyas dedektifin notları da şu şekildeydi ;

Burak: Yüzündeki ergenlik sivilceleri ile yeterince meşgul. Okul bitince mühendis olmak istiyormuş. Çocuk korku filmlerinden fırlamış gibi. Ailesinin numarasını yazarken sol elini kullandı. Sol kolunda yılan dövmesi var.

Aydın: Sorgu boyunca dalgın göründü. Finans mezunu. Son işinden ayrılalı 2 yılı geçmiş. Karısıyla boşanma davası süreci devam ediyormuş. Başka bir kadınla beraberliği var, arkadaşı sorgu boyunca dışarıda bekledi. Kısa saçlı, düzgün giyimli.

Haluk: Memur emeklisi. Taksi şoförlüğü yapıyormuş. Gececi olduğu için cinayet saatinde evde uyuyormuş. Karısı bir haftadır annesinde kalıyormuş. Çocuğu yok. Sorgu odasından çıkarken boyundan dolayı başını eğmek zorunda kaldı. Ağır depresyon ilaçları kullanıyormuş.

Koray: Sorgu süresince eşi ve çocuklarının kendisini merak edeceğinden söz edip durdu. Civardaki süpermarkette reyon görevlisi olarak çalışıyor. 22:45 sularında bir müşteri ile çıkan tartışmada marketten kovulmuş. Bir tren kazasında 4 yıl önce sol kolunu kaybetmiş.

8 faili de nezarete almak kolay olanıydı. Ayrıca suçlu kendini güvende hissetmezse kaçma teşebbüsünde bulunması sürpriz olmayacaktı.O gün izinli olan İbrahim ve Sami dedektifi arayarak hemen destek istediler. Arkadaşlarını yalnız bırakmayan destek timi yarım saat içinde biri ön,biri arka kapıda konuşlanarak apartmanda giriş ve çıkışları tuttu.

Özer ve İlyas dedektif pür dikkat notlara daldı. Katil bu notlarda gizli olmalıydı. Süre aleyhlerine  işiyordu ve dışarıdan gelecek mantıklı fikirler onlara bir terfi olarak geri dönebilirdi.

Belki bu genç dedektiflere bir yardımın dokunur! Ne dersin?

Hadi çalıştır saksıyı!

(Senaryo yazarı: Özer Özgün ERKÇETİN)

Doğru cevap için seçimini yap

Derin

Katil Derin dediysen yanıldın! Katil genç değildi ama Derin “30 yaşını geçmeden koca bulması gerektiği” için genç biri olmalı.

Ayla

Eğer cevabın Ayla ise yanıldın! Koray ve Ayla’nın ifadeleri birbiri ile örtüşüyor. Demek ki doğru söylüyorlar! Aradığımız katil Ayla değildi.

Batu

Eğer cevabın Batu ise kaybettin! Aradığımız kişi kısa boylu olmalı. Batu ise basketbol takımında pivot ve uzun boylu birisi.

Berrin

Eğer cevabın Berrin ise yanıldın! Aradığımız katil sol elini kullanıyor ama Berrin solak değil!

Burak

Eğer cevabın Burak ise kaybettin! Aradığımız katil genç biri değildi. Ergenlik sivilceleri olan Burak aradığımız kişi olamaz!

Aydın

Tebrikler! Doğru cevap Aydın!  Umarım ilk seferde bulmuşsundur.

Haluk

Eğer Haluk dediysen yanıldın! Aradığımız katil kısa boylu, Haluk ise kapıdan çıkarken başını eğecek kadar uzun boylu!

Koray

Eğer cevabın Koray ise yanıldın! Koray ve Ayla’nın ifadeleri birbiri ile örtüşüyor. Demek ki doğru söylüyorlar! Aradığımız katil Koray değildi.

Eğer katili tek seferde bulamadıysan üzülme! Senin için hazırladığımız “korku evinde şifre bulmanın püf noktaları” konulu yazımıza göz atabilirsin. Böylece daha kolay nasıl ilerleyeceğin konusunda fikir edinirsin.