Korku evleri ne gibi yerlerde kuruluyor?

Bugünkü konumuz korku evlerinin ne gibi alanlarda bulunduğu ile alakalı. Çoğu zaman oyunun senaryosuna göre mekanlar karşımıza çıksa da mekana uyarlanmış senaryolara da rastlayabiliriz. Kimi zaman bir apartman dairesi, kimi zaman bir villa… Korku evi Türkiye’de nerelerde kurulmuş şimdi beraber inceleyelim.

1- En sık karşılaştığımız mekan: Apartman Dairesi

Korku evleri sıklıkla apartman dairelerinde yer alır. Sonuçta bir evden kaçmamı gerekiyor ve ev deyince aklımıza şato gelmiyor. Eğer sen de bir şatoda yaşamıyorsan bir apartman dairesinde sırlarla dolu bir hikaye ile baş başa kalabilirsin. Korku evlerinin bulunduğu apartman daireleri genellikle 4-6 oda arasındadır. Eve girer girmez oyun başlar ve bir odadan diğerine geçmek sandığın kadar kolay olmayabilir!

Apartman daireleri iş hanlarının içinde veya insanların yaşadığı binalarda olabilir. Bu nedenle ses yalıtımları özenle hazırlanmış olmalıdır. Korku evleri gece veya gündüz ortam aynıdır. Genellikle akşam saatleri tercih edilse de gündüz katıldığınız korku evlerinde de aynı keyfi yaşarsın çünkü içerisi gece ve gündüz aynı atmosferdedir. Apartman dairesi olan korku evleri 2-7 kişilik ekipler için idealdir.

2- Geniş alan isteyenlerin favorisi: Villa

Son zamanların popüler sorusu olan (burada da yazmıştık) “korku eviniz kaç odalı, korku evi kaç katlı” sorularına “villa bizimki” dendiğinizde çok hoşuna gittiğini biliyoruz. Daha ne yapalım villa işte… Baya büyük…

Eğer senaryo ile uyumluysa, alan doğru kullanıldıysa tadından yenmez korku evleri villalardadır. Ama bulmaca kalitesi, akıcılığı yoksa sadece alanı kullanıp içeride koşturup duruyorsanız o kadar da keyifli olmayabilir. Bu nedenle villa olan korku evlerine senaryo kalitesini de sormanda fayda var.

Kalabalık ekipler (6 kişi ve üzeri) için ideal alanlardır. 16 kişiye kadar kabul eden villa korku evleri olsa da siz yine 10 kişiden fazla olmamaya çalışın. Sonuçta beyin fırtınası ve takım oyunu gerekiyor, çok kalabalık olduğunuzda herkes aynı keyfi yaşayamayabilir.

3- Ben çok ses çıkarırım diyenlere: Müstakil Daire

Korku evinde bulacağın seçeneği emlakçılarda bulamazsın! İşte sana müstakil daire… Bu mekanların en dikkat çeken özelliği korku seviyesidir. Müstakil daireler (bir de bahçesi varsa) görüntü açısından oldukça ürperticidir. Zaten oyun alanına giderken etkilenmeye başlarsın. Eğer bir de kaliteli bir korku evi ise unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsin.

Müstakil korku evinin bir diğer avantajı da gürültü problemi olmadığından gece seanslarına daha uygundur. Kırmadan dökmeden istediğiniz kadar eğlenebilirsiniz.

4- Bana ev yetmez diyenlere: Depo

Geniş, büyük depolar düşün… Senaryoya göre bölümlere ayrılmış, karanlık ve korku dolu!  Çok sık karşılaşmasak da keyifli mekanlardan biridir depolar.  Evin içindeki dar alanlardan genelde bulunmaz, hareket alanınız daha geniştir ve alandaki şifreler çoğunlukla birbiriyle bağlantılıdır.

Depoların kendine has havası, özellikle de yüksek tavanlı oluşu korku havasını vermekte işi daha kolaylaştırdığından korku seviyesi yüksektir. Bir de sizi kurban seçmiş peşinizde dolaşanları düşününce bu depo da korku evi daha bir keyifli olur.

4- Alışverişe ufak bir mola; AVM

Son yerimiz ise AVM’ler. Alış veriş merkezlerinde açılmış korku evleri farklı bir eğlence arayanların sıkça tercih ettiği mekanlar. Henüz çok yaygın olduğunu söyleyemeyiz ama AVM’de bulunan korku evleri kalite açısından oldukça özeldir. Diğer alanlara göre dekor açısından daha güçlü ve düzenlidir.

En büyük avantajı diğer aktivitelerin arasında farklı bir şey denemek isteyenler hiç vakit kaybetmeden bulundukları AVM içerisinde korku evi aktivitesini deneyebiliyor. Bir diğer avantajı da AVM içindeki mekanlarda sadece korku değil macera türünde de evden kaçış oyunları vardır, yani birden çok senaryo deneme şansı yakalarsın. Dezavantajı ise gece 23:00’dan sonra alışveriş merkezleri kapandığından gece seansları yoktur. Alan genişliği açısından değerlendirmek çok doğru olmaz çünkü mekanlar farklı büyüklüklere sahiptir.

Peki sen mekan seçerken neye dikkat etmelisin? Aslında bu mekanların her biri kendine has özelliklere sahip, bu nedenle tavsiyemiz hepsini en azından bir kere denemen. Ama sadece bir seçim yapman gerekiyorsa öncelikle grubundaki kişi sayısına dikkat etmelisin; küçük bir alanda kalabalık bir ekip veya en az 4 kişi ile keyif alacağın bir mekana 2 kişi katılmak oyunun akıcılığını bozabilir.

Bir sonraki kriter ise “senaryo” olabilir; cinayet konulu, dini temalı, kaçış temalı vb. bir çok türde senaryolar vardır. Bunu tıpkı filmler gibi düşünebilirsiniz. Herkesin sevdiği bir film türü vardır. Siz de sevdiğiniz türe uygun korku evini tercih ederek daha fazla eğlenebilirsiniz.

Bu konuda daha fazla detay paylaştığımız “korku evi seçerken dikkat edilecek 5 şey” konulu yazıya da göz atabilirsiniz.