Korku evine gideceksin ve kararsız mı kaldın?

Korku evleri artık bir çok yerde var. Hatta aynı semtte birden fazla korku evi bulabilirsin. Bu içeriği tercih yapman gerekiyorsa göz önünde bulundurabilirsin. Aslında tavsiyem birden çok korku evine katılmak çünkü tecrübe kazanıyor ve daha çok eğlenebiliyorsun.

İlk oyunda genelde biraz meraklı ve şaşkın oluyor, şifreleri çözmekte zorlanıyorsun ama bir kaç korku evine katıldıktan sonra olaylara daha hakim olduğun için daha keyifli oluyor.

Korku evini güzelleştiren bulmaca kalitesidir.

1- Bulmaca kalitesine dikkat!

Korku evine gideceksen sadece korku seviyesini dikkate almamalısın. Evden kaçış oyununda temel şey bulmacalardır. Bir saatlik süre boyunca sürekli korku içermez, oyunun asıl zaman geçireceğin kısmı bulmacalardır. Bu yüzden daha fazla vakit harcayacağınız şeyin güzel olması gerekir. Sen bulmacalar ile uğraşırken korku peşinden gelir. Zaten korku hiç beklemediğin zamanda veya ummadığın yerden geldiğinde daha korkutucudur. Bu nedenle bulmaca kaliteli ise korku da kaliteli olacaktır.

Peki bunu nasıl tespit edebilirsin? Korku evini arayıp bilgi alırken “bulmaca kalitenize güveniyor musunuz?” sorusunu mutlaka sor. Yorumları değerlendirirken bulmaca kalitesine odaklan. Böylece korku evi hakkında bir fikir edinmiş olursun.

Büyüklük kalite ile doğru orantılı değildir.

2- Alanın genişliğine takılma

Seçim yaparken genelde mekan genişliğine çok fazla önem veriyoruz. Aslında dikkat etmek gereken şey mekan kalitesi olmalı. Elbette gruptaki kişi sayısına göre seçim yapacaksak mekan büyüklüğü önemlidir. En fazla 5 kişi alan bir mekana 8 kişi gittiğinizde ne kadar kaliteli olursa olsun daha az keyif alırsınız.

Ama kişi sayınız mekan büyüklüğü açısında problem oluşturmuyor ise hemen büyük olanı tercih etmemelisin. Çünkü büyüklük kalite ile doğru orantılı değildir. Daha az odası olsa bile bulmaca kalitesi ve şaşırtıcı korku efektleri ile daha çok eğleneceğiniz korku evlerini tercih edebilirsin.

Puanlama ekiplerinden çok bireysel yorumlar önemlidir

3- Yorumlara dikkat et

Bir çok puanlama ekibi var ve korku evlerini dolaşarak değerlendirmeler yapıyorlar. Bu değerlendirmelere de göz atabilirsin ancak asıl tavsiyem bireysel yorum yapan kişilerdir. Bunun için sözlükler, blogları ve sosyal medya hesaplarını kullanabilirsin. Özellikle oyundan sonra sosyal medyada paylaşılan resimlerin altında çok önemli ip uçları görebilirsin.

Bu yorumlarda korku evi kalitesini değerlendirme şansınız var ama kasıtlı yapılan (olumlu/olumsuz) değerlendirmeleri ayıklamanız gerekir. Diğer kriterlere göre biraz daha zahmetli ama en iyi fikir veren yöntem korku evi yorumlarını okumaktır.

Korku evi seçerken mesafe bir kriter olmamalı

4- Mesafelere takılmayın

Şehrinizdeki korku evlerini değerlendirirken sana ne kadar yakın olduklarına takılma. Eğer uzak olan daha kaliteli ise tercihin mutlaka bu yönde olsun.  Yakın diye tercih ettiğin korku evinde daha az eğlenirken uzak olan sana harika bir saat geçirtebilir.

Eğer ulaşımla alakalı problemin varsa mekan sahiplerine bunu dile getirebilirsin. Bazı yerlerde servis uygulanmaktadır.Hem aynı şehrin içinde ne kadar uzak olabilir ki?

Tehlikeli şeyler eğlencemizi alt üst edebilir

5- Temas korku evinde olmamalı

Temas bir canlı oyuncunun ekipten birine dokunması, tutması, bağlaması şeylerdir. Katılacağın korku evinde bu tür şeylerin olmamasına dikkat etmelisin. Yer ayırtmadan önce temas istemediğini bildirebilirsin. Korku anında seni kolundan tutan birine refleks olarak vurman oldukça doğal bir durumdur. Böyle bir durumda ekibine veya operatörlere zarar gelebilir. Bu da eğlencenin tadını kaçıracaktır.

Tüm bu kriterlere dikkat edersen daha keyifli bir korku evi macerası yaşayabilirsin. Eğer mekanlar hakkında detaylı bilgi almak istersen 0506 126 0009 numaralı telefondan Kaçış Merkezi‘nde ulaşabilirsin. Son olarak “korku evinde hakkında yanlış bilinen 5 şey” konulu yazımın da ilgili çekeceğini düşünüyorum.