Seni korku evinde kahraman yapacağız!

Korku evinden kısa sürede çıkmak için şifleri hızlı şekilde bulman gerekiyor. Bunun için dikkat etmen gereken bir kaç konuyu seninle paylaşmak istiyorum. Eğer bunları uygularsan hem oyunda başarılı olursun hem de ekibindeki kişilerin gözünde kahraman olursun! Bu iyiliğimi de unutma!

Şifre bulmanın en kolay yolu

Korku evi klişesi; yazılı metinler!

Yazılı bir metin gördüğünde büyük punto veya sayılar ara! Uzun bir metin akılda kalıcı olmayacağı için bulmaca yazarları çözümü harflerin arasına gizler. Metin kısa ise anlama aranabilir. Hikayeyle ilgili bize ayrıntılar sunuyor olabilir.

Bir tarih gördüğünde onu sayısal sistemine dönüştürüp uygun bir kilit üzerinde deneyebilirsin. Mesela bir katilin evindesin ve onun doğum tarihine ulaştın; 5 Kasım doğumlu seri katilimiz bize üç haneli bir kilidin şifresini istemeden veriyor olabilir, şifre 5-11 yani 511

Yani sana korku evinde uzun bir metin verildiyse metni anlamaya çalışma, sadece içerisinde geçen sayılara ve yazı karakterlerine odaklan! Ama kısa bir metinse anlam olarak da işine yarayabilir!

Eğer bir metinle karşılaşırsan sayı, büyük harf, büyük punto veya tekrar eden bir kelime varsa mutlaka şifre odur!

Sandık, çekmece, kutu ne bulursan içine baktın mı?

Hiç bir şey yapmadan ip ucunu bulabilirsin!

Çekmece, sandık gibi kapalı ama kilidi olmayan ne bulursan içine bak! Orada bir anahtar veya ip ucu bulma ihtimalin çok yüksek!

Korku evinde etrafına çok dikkatli bak! Seni şifreye götürecek şeyler çoğu zaman sandığından daha kolay bir yerdedir. Bir kutu, bir çekmece, bir sandık görürsen mutlaka içine bak. Eğer kilitli değilse içerisinde seni bir sonraki aşamaya götürecek şey çıkabilir.

İçeride her gördüğün nesneye bu gözle bakman gerekiyor. Çünkü şifre mutlaka bu evin içerisinde gizli. Sadece daha dikkatli bakman gerekiyor.

Şifre her zaman elinizin altındaki olacak değil ya!

Var olan değil eksik olan şifredir!

Çevrendeki işaretlere, sayılara, metinlere, nesnelere dikkat edersin ama bunlardan hiç biri doğru şifreyi sana vermez! Çünkü şifre bunlardan biri değildir. Örneğin sana 1’den 10’a kadar sayı dizisi veren bir ip ucu var. Ama sayılardan bazıları eksik. Sen eksik olanlarla değil orada yazan sayılarla uğraşır durursun ama şifre var olan değil orada eksik olandır!

Sana verilen ip uçları değil verilmeyenlere de dikkat et! Mesela duvarda yazan sayılar değil yazmayan sayılar şifre olabilir.

Yaz bunları bir kenara ileride lazım olacak!

Birleştir, incele, karıştır buraya odaklan

Şekillere dikkat et onlar mutlaka şifre verir!

Parçaları birleştir, eksikleri tamamla, şekilleri say! Çevrendeki işaretlere mutlaka dikkat et!

Korku evine girdiğinde etrafta şekiller varsa mutlaka bunlar şifreyi veya şifreye giden ip ucunu sana verir. Eğer birleştirilmesi gereken parçalar görüyorsan mutlaka birleştirmeyi dene! Eğer parça eksikse bir sonraki aşamada o eksik parçayı bulma ihtimalini düşün.

Bazen de çok basit şekiller karşına çıkar; mesela üçgen, dörtgen, beşgen, altıgen gibi parçalar varsa sadece bunların kenar sayıları bile bir şifre olabilir.

Odadaki saat kaçı gösteriyor?

Zor olan değil bazen de kolay olan şifredir!

Korku evinde her zaman zor şifreler yoktur. Bazen bunu nasıl bilemedim diyeceğiniz kadar basit şeyler sana şifre olarak geri döner!

Odadaki bir saatin gösterdiği zaman dilimini kilitte denemek çoğu zaman beyhude bir çaba da olsa yine de atlanmaması gerekir.Tıkandığın zaman basit düşünmeyi unutma! Bir araba biblosu ve o arabanın plaka numarası bazen bir asma kilidi açar ve onca geçen zamana üzülürsün…

Kimi zamansa beherlerin içindeki kimyasal maddelerin seviyeleri belki onları toplaman, çıkarman  şifreyi kırmanı sağlayabilir.

Saatin kaçı gösterdiği, arabanın plakası, kurbanın doğum günü… En basit şeyler sana şifreyi verebilir.

Şifrelerin biraz zorlaştığı anlar

Biraz teknik bilgi biraz beceri gerekebilir!

Bir fener buldun ve mor ışık yayıyor.Sakın önemsememezlik etme.O mor ışık görünmeyen bir yazıyı ortaya çıkaracak sihirli bir değnektir!

Korku evlerinde bazı mekanik şifreler, özel ışıklarla veya seslerle ortaya çıkan ip uçları ile karşılaşabilirsin. Örneğin mor ışık sana duvarda yazılı olan şifreyi okumanda yardımcı olur. Bazen bir tuşla açılan cihazlar şifrenin kendisidir.

Kimi korku evlerinde ID kartlar bir kapının sağında solunda olan bir resmin anahtarı olabilir.Elinizde bir ID kart var ise çevrede muhakkak onu okutacağınız bir karşılığı da vardır.

Bazı elektronik aletleri açmak için bir düğmeye basman yada bir güç kaynağını aktif etmen gerekebilir.Mesela odada bir televizyon varsa düğmesine basmamazlık etme ya  da bir kablo bulduysanız odanın başka bir yerindeki radyoya elektrik sağlamak için kullanılabileceği aklınızda olsun.

Bazı bulmacalar ise el becerisi gerektirebilir.Mesela bir topu bir labirentten geçirmen ve labirentin çıkışından aldığın o topun içinden bir anahtar bulman seni şaşırtmasın!

Korku evlerinde buna benzer bir çok şifre tekniği kullanılmaktadır. Bazen basit düşünmek bazen hiç olmayacak şeyi denemek bazen ciddi şekilde kafa yormak gerekir.

Aklında olsun önce en kolay olanı dene, bu kadar basit olamaz diye düşünme. Eğer basit olan şifre değilse yavaş yavaş seviyeyi yükseltebilirsin. Şifrelerin odalara yayılmış olabileceğini de unutma. Belki de aradığın şifre bir önceki odada kalmıştır.

Eğer bu teknikleri kullanırsan ekibin en iyisi sen olursun. Hem cesur hem de zeki…

Dilersen senin için seçtiğim “5 korku evi videosu” konu yazıma da göz atabilirsin. Oyuncuların nasıl bir alanda nasıl hareket ettiklerini de görmüş olursun! Ayrıca biraz pratik yapmak istersen “korku evine katılmadan önce biraz pratik” konulu yazıma da uğramanı tavsiye ederim.