Korku ve kaçış temalı oyunlara ilham olan filmler

The Escape Room

2017 yılı ABD yapımı film 6 arkadaşın başından geçen olayları konu alıyor. Zekaları ile olayları çözecek olan kahramanlarımız seni sürükleyici bir maceranın içine çekecek.

Arkadaş grubu odadan kaçış oyunu oynayacaklarını düşünürken olaylar tamamen farklı bir boyuta dönüşür. Kısa zamanda gerçek bir tehlike ile karşı karşıya kaldıklarının farkına varırlar ve buradan kurtulmak artık sadece bir oyun değildir!

Evden kaçış oyunlarına katılmadan önce izleyebileceğin en güncel film diyebiliriz.

1408

Tahmin edeceğin gibi 1408 bir otel odası numarası. Film  sırlarla dolu bir otel odasına kahramanımız Mike Enslin’ın yerleşmesi ile başlıyor. Bu oda 56 ölümün yaşandığı ve kimsenin kalmaya cesaret edemediği bir oda. Mike ise doğaüstü olayların yaşandığı yerleri araştıran bir kitap yazarı. Bu nedenle bu otel odası oldukça ilgisini çekiyor ve burada kalmaya karar veriyor.

Mike Enslin’ın 1408 nolu odaya yerleşmesinden kısa bir süre sonra tuhaf olaylar başlar.

1408, Stephen King‘in aynı isimdeki hikâyesinden uyarlanan film her ne kadar klasik şekilde başlasa da senaryosu oldukça akıcı ve birbirinden etkileyici sahneleri ile izlemeye değer.

The Descent

2005 yapımı film bir mağarada mahsur kalan 6 genç kızın hikayesini anlatıyor. Tıpkı senin korku evinden çıkmaya çalışman gibi onlar da bu korku dolu yerden çıkıp hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Tatil için bir araya gelen 6 arkadaş bir kayanın düşmesi sonucu bulundukları mağarada mahsur kalırlar. Mağara içerisinde çıkışa ulaşabilecekleri labirent görüntüsünde yollar vardır. Karanlık ve korku dolu bu ortamda karşılarına aç ve oldukça saldırgan yaratıklar çıkar.

Gerilim seviyesi oldukça yüksek olan The Descent filmini Cehenneme Bir Adım ismiyle Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

Fermat’s Room

2007 yapımı film Kapan ismi ile beyaz perdede yer aldı.  Dört matematik uzmanı oldukça tuhaf bir bulmacayı çözmek üzere daha önce hiç görmedikleri bir mekana davet edilirler. Birbirlerini tanımayan bu dört genç kendilerine yöneltilen soruları zamanında çözemezlerse bulundukları mekan onların mezarı olacaktır.

Ayrıca kurbanlarımız kendilerini buraya getiren nedeni ve birbirleri ile olan ilişkiyi de çözmek zorunda kalırlar.  Şaşırtıcı şifre ve bulmacaların yer aldığı film oldukça sürükleyici. Odaya kapatılmış gençlerin kurtulma mücadelesini konu alan filmi korku evine katılmadan önce izlemeni tavsiye ediyoruz.

Testere

Dünyayı kasıp kavuran korku filmi serisi Saw! Kurbanlar daha önce hiç görmedikleri mekanlarda gözlerini açarlar. Buradan kurtulmak için sınırlı süreleri vardır ve ip uçlarından faydalanarak çıkışa ulaşmak zorundadırlar.  Ölüm kurbanlar için çok yakındır ve hayatın ne kadar değerli olduğunu ve neleri feda edebileceklerini soluksuz izlersin.

Testere onlara “do you want to play a game” efsane repliği ile seslenir ve oyun başlar!  Sen bu filmi zaten izlemişsindir ama korku evi de tam olarak budur! Her şey korku dolu ve kurtulmak için zeka ve zaman dışında elinde hiç bir şey yoktur.

The Cube

The Cube Türkçe adıyla Küp 1997 yapımı film seri olarak da çekildi. Kendi alanında öncü filmlerden biridir. Düşük bütçe ile çekilmiş ve büyük etki yaratmıştır.  Şifreler, bulmacalar, matematiksel işlemler ve gizemli olayları ile korku veya kaçış evine gitmeden önce mutlaka izlemen gereken filmler arasında yer alıyor.

Birbirlerini daha önce tanımayan 6 kişi sırlarla dolu bir küpün içerisinde kalırlar. Buradan çıkmak için karşılaştıkları şifreleri çözmeleri ve gizemi aydınlatmaları gerekir. The Cube gerilim seviyesi oldukça yüksek bilim kurgu alanında bir mekan filmidir.

Exam

2009 yapımı film The Cube ve Saw filmlerine benzer nitelikte.  Gizem ve gerilim dolu Exam‘ın konusu; 8 kişi arasından bir kişiyi seçecek olan büyük bir şirket oldukça farklı bir yol geliştirir. Adaylar kapalı bir odaya alınır, herkesin önünde kağıt ve kalem vardır. 80 dakika süre verilir. Bundan sonra yaşanacak olan olaylar hiç beklendiği gibi gerçekleşmeyecektir…

Tıpkı korku evlerinde olduğu gibi sınırlı bir süre ve mücadele etmeniz gereken sorunlar ile baş başa kalan kurbanlar başarılı olmak için her şeylerini ortaya koymak zorundadırlar. The Cube gibi bir mekan filmidir ve film sadece bir odada geçer. Ancak bir odada geçmesine rağmen sürükleyici ve sıkılmadan izleyeceğiniz bir filmdir.

Gece Seansı

2016 yılı Türk yapımı korku filmi doğrudan korku evlerini anlatır. Gece seansında korku evine yer ayırtan kahramanlarımız oyun sandıkları bu eve girerler. Bir süre sonra işler değişir ve bu macera oyun olmaktan çıkar. Buradan kurtulmak için uğraşan kahramanların başına hiç beklemedikleri olaylar gelir.

Gerek Türk yapımı olması gerekse korku evi ile doğrudan ilişkili olması nedeniyle mutlaka izlemeni tavsiye ettiğimiz bir film. Korkma senin başına bunlar gelmeyecek ama sen de çok korkacaksı

Would You Rather

Senin için seçtiğimiz bir diğer film 2012 yapımı gerilim filmi Would You Rather.  Iris isimli kahramanımın anne ve babası aniden ölmüştür, erkek kardeşi de ölümcül bir hastalığın pençesindedir. Iris oldukça zor ve umutsuz günler yaşamaktadır. Kendisine Lambrick bir akşam yemeği daveti gönderir ve yardımda bulunacağını söyler. Iris ve onun gibi zor durumda olan 6 kişi yemek davetini kabul ederler.

Kısa süre sonra bulundukları konakta hapsedildiklerini anlarlar ve buradan çıkmak için mücadele vermeye başlarlar. Buradan çıkan büyük bir para ödülünün de sahibi olacaktır. Would You Rather tüm davetlileri bu oyunu oynamaya zorlar.

Umarım filmleri beğenirsin. Eğer sen de küçük bir test yapmak istersen “korku evine katılmadan önce biraz pratik” başlıklı yazıma göz atabilirsin.