Korku evi sana önemli tecrübeler kazandırır

Korku evi ile kişisel gelişimin ne alakası var deme! Bu altı maddeye göz attıktan sonra bana hak vereceksin. Kişisel gelişim kitapları veya seminerleri sana bilgi verir ancak bunu test etmen için bir imkan sağlamazlar. “Korku evi” genellikle “korku ve eğlenceyi” çağrıştırsa da içeride karşılaştığın şeyler sana bir çok konuda kendini test etme şansı verir.

1- Zaman yönetimi

Kısıtlı bir süren var, eğer zamanı doğru kullanmazsan kaybedersin.

Korku evinde sana sınırlı bir süre verilir ve bu süre içerisinde görevleri tamamlaman beklenir. Her bölüme ayrı vakit ayırmalısın ve zamanı doğru kullanamazsan başarılı olamazsın. Şifreleri çok iyi çözmen değil şifreleri zamanında çözmen gerekir.

Tıpkı hayatta olduğu gibi zamanı verimli kullandığında hedefe ulaşırsın. Korku evinde zamanı nasıl yönettiğini göreceksin.

2- Stres yönetimi

Hayat bir çok zorluğu aynı anda getirir ve bunlarla baş etmen gerekir.

Kısıtlı zaman, çözmen gereken problemler, üzerine gelen korkunç şeyler… Gerçek hayatta da böyle anlarımız vardır. Bazı şeyleri yapmak için zamanın yoktur, seni bekleyen bir çok sorun birikmiştir ve bunları halletmediğinde çok zor durumda kalabilirsin.

Özellikle iş hayatında sıklıkla karşılaştığın bu durum şimdi korku evinde! Bu stresli durumdan kurtulmak için ne gibi kararlar verecek ve bu kararları nasıl uygulayacaksın? İşte sana stres yönetim testi…

3- Takım çalışması

Bir çok iş bireysel yetenek ile değil takım olmakla başarılabilir.

Hayatın bir çok yerinde bireysel başarımızdan çok ekip başarısı önemlidir. Sen çok yetenekli ve işinde mükemmel olabilirsin ama doğru bir takımla çalışmıyor, bu takıma uyum sağlayamıyorsan sonuç her zaman hüsran olacaktır.

Korku evinde bireysel hareket edemezsin. Mutlaka ekibin ile kararlar almalı, onlara ayak uydurmalısın. Ayrıca kendi fikirlerini takıma kabul ettirmek ve onlarla uyum içinde hareket etmekte görevlerin arasında olacaktır.

4- Liderlik becerisi

Liderlik pozisyon değil, aksiyondur

Takım hazır! Her işi başarabilirsiniz ancak bu işe birinin liderlik etmesi gerekiyor. Liderlik yeteneklerini göstermenin tam zamanı. Takım ruhunu sağlanmalı, ekip koordineli hareket etmeli ve alınan kararlar uygulanmalı.

Liderlik konusunda ne kadar yetenekli olduğunu test etmek ve kendini liderlik konusunda geliştirmek için korku evini kullanabilirsin. Ekibi ile beraber yürüyen bir lider başarının anahtarıdır.

5- Analitik düşünme

Problemleri çözmek için farklı düşünmek zorundasın

İş hayatında sıklıkla duyarız; “analitik düşünmek“. Analitik düşünme; bir problemle karşılaştığında elindeki verileri ayrıştırıp, sorunun kaynağını tespit ederek problemi ortadan kaldırmaya yönelik fikir üretmektir.

Korku evinde ilerleyebilmek için karşılaştığın gizemli olayları çözmeli, elindeki verileri kullanarak şifreleri bulmalısın. Mevcut düşünce yapını bir kenara bırakıp, farklı düşünmeli, analiz etmeli ve çözümlemelisin. Kısa sürede bir çok soruna çözüm üretmeye çalışacaksın. Korku evi analitik düşünmek konusunda kendini test edebileceğin bir ortam olacak.

6- Görsel zeka ve el becerisi

Karşılaşacağın bulmacalar görsel zeka ve el becerisi gerektirebilir.

Korku evinde bazı bulmacaları çözmek için görsel hafızanın güçlü olması gerekir. Çok yoğun olmamakla birlikte el becerisi gereken durumlarla karşılaşırsın. Bu gibi durumlarda görsel zekanı test edebilir ve el becerisi konusunda kendini geliştirebilirsin.

Özellikle görsel hafızanın güçlü olması gerçek hayatta bir çok fayda sağlar. Her şeyi not edemez veya okuduğun her şeyi hatırlayamazsın ancak gördüğün şeyleri aklında tutabilir ve parçaları birleştirirken bunu bir veri olarak kullanabilirsin.

Tüm bunların yanında yaşayacağın eğlence ve farklı bir aktivite yapmış olmanın verdiği haz seni mutlu edecektir. Mutluluk kişisel gelişimin en önemli ham maddesidir. Farklı şeyler yaptıkça düşünce yapınız değişir ve gelişir.

Korku evinden önce kendinizi biraz test etmek isterseniz buradaki problemi çözmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca eğleneceğinizi düşündüğüm şuradaki yazıma da göz atabilirsin.

Görsel kaynağı Freepik