1. Doğayla iç içe olun, yeşillerin arasında kendinizi kaybedebilir, piknik için getirdiğiniz yiyecekleri keyifle yiyebilirsiniz.

İster sahil, isterseniz ormanın içinde kendinizi tertemiz havayla buluşturabileceğiniz bir köşe seçin. Evden piknik malzemelerini de getirdiniz mi tamamdır. Bir de futbol topu varsa o güzel günün en eğlenceli aktivitesiyle kendinizden bile geçebilirsiniz. Sonrasında yorulup çiğ köfteler, kısırlar, börekler ve dolmalar ile karnınızı doyurursunuz. Heh bir de karnınız şişti mi güzel bir doğa yürüyüşü yapıp günü süper bir şekilde kapatabilirsiniz.

2. Sahil ve cadde yürüyüşleri sizi daha genç gösterir, ayrıca spor yaparak daha zinde olursunuz, tabi bu aktivitede aile bireylerini ve sevimli köpeğinizi de unutmamak gerek.

Sevdiklerinizle artık evde oturmayı bırakın. Havalar güzelleşti kışın zorlu psikolojisini atmanın şimdi tam zamanı. Eşinizi, çocuklarınızı, arkadaşlarınızı hatta evdeki sevimli hayvanları alıp bir doğa yürüyüşüne çıkın. Sahil şehrinde yaşıyorsanız eğer tertemiz bir hava almak, dalganın sesiyle güzel bir yürüyüş yapmak size iyi gelecektir. Ama ben tek tabancayım diyorsanız kulaklığınızı takın ormanın, sahilin ve caddelerin arasında kaybolun.

3. Bırakın sosyal medyayı dışarıda hayat var! Oğlanın elindeki tableti usulca alın ve onu sanal olmayan bir uçurtma ile buluşturun.

Hafta sonu gelmiş ve kendinizi eve kapatıyorsanız artık çıkın şu kış psikolojisinden! Koltukta elinde tabletle oyun oynayan çocuğunuzu da elinde telefonla okey oynayan eşinizi de ikna etmenin vakti geldi. Size en yakın bir parka gidin ve aldığınız güzel bir uçurtmayı eski günlerdeki gibi uçurtmaya çalışın. Yeni nesil artık uçurtmadan bir haber oldu, bu güzel aktiviteyi unutturmamak gerekiyor!

4. Parklardaki belediyelerin sunduğu açık hava gösterilerini konserlerini takip edin.

Türkiye’de son zamanlarda yaygınlaşan belediye aktivitelerini sevdiklerinizle takip edebilirsiniz. Zaten belediyeler reklam panolarını bunlarla dolduruyor özellikle küçük semtlerde fuar ve konser aktiviteleri ya da tiyatrolar yapılıyor. Bırakın YouTube’dan Google’dan film aramayı biraz hava alın bi konser ya da tiyatro izleyin. Artık bahar geldi açık hava aktiviteleri popüler.

5. Ben illa evimde kalacağım diyorsanız balkonunuzu renklendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Ben evcimenim arkadaş bana dokunmayın diyorsan baharı renkli çiçeklerle geçirebilirsin. Seni biraz evden çıkartacağız ama güzel bir çiçek fidesi, saksı ve toprak almak için. Bütün bahar boyunca renk renk çiçekleri bahçende yetiştirebilirsin. Hatta eşin, çocukların ya da arkadaşlarınla onların büyüme evrelerini izleyebilirsin. Sonra bi bakmışsın balkonun yemyeşil ve rengarek çiçeklerle dolmuş.

6. Ben yerimde duramayanlardanım bana aksiyonu gerilimi bol bir aktivite lazım diyorsan cevap: Korku Evi.

Yahu baharla korku evi ne alaka diyeceksin. Öyle deme, açık alanda korku ormanı tarzı muhteşem bir aktiviteyle tanışınca işte bu diyeceksin! Ayrıca korku evlerine katılarak kışın yorgunluğunu ve stresini öyle güzel atarsın ki. Bağıra çağıra geçirebileceğin bir 60 dakika düşün evde sen ve arkadaşlarınla ürpertici dakikalar yaşayacaksınız. Girerken attığın cesaret naraları “ben korkmak arkadaş” sözcüklerini çıktığında “abi nolur yapma”lara dönüşeceğini unutma! İster ailenle ister arkadaşlarınla katıl sonuç olarak çok eğlenecek ve asla unutamayacaksın.

7. Havaların güzel olması sana bisikleti mi hatırlatıyor, tak kaskını ve çık yola.

Kış boyu kilerdeki veya depodaki bisikleti kesip durdun. Hadi artık çıkar onu oradan küçük bir bakım ve kontrollerden sonra yola çıkma zamanı geldi. Evliysen çocuğunu eşini de al gez toz. Ya da ben tek takılacağım dersen orman yolları ve sahili tercih etmelisin. Aman sakın yollara caddelere çıkma sonra pişman olursun. Yollar arabalara yetmiyorken bir de sen çıkarsan… Ülkemizde bisiklet yolları çok da yeterli olmasa da bulduğun ilk yola kendini atabilirsin. Kask! sakın unutma bana bir şey olmaz deme!

8. Balık tutmak, gerçekten muhteşem bir aktivite. Eğer ki bir kova dolusu balıkla eve geldin mi işte senden mutlusu yok.

Görsele bakarak, balık tutmaktan kastın bu muydu diyebilirsin! Önce beslemelisin. Besle ki bi sonraki sefere daha büyük bir balıkla eve gitmiş olursun . Olta ya da zıpkın aleti seç ve mücadeleye başla. Eve gittiğinde kovayı kimsenin boş görmesini istemezsin herhalde. Tutmayı başaramazsan ilk balıkçı giderken 10 km sonra sağda… 🙂

9. Kamp, bahar aylarının en sevilen aktivitesidir. Ormanlık bir alana ya da sahile açtığınız çadırlarla doğadan tamamiyle faydalanabilirsiniz.

Ooo muhteşem aktivite. Kamp araç gereçlerini en yakın spor malzemeleri satan bir mağazadan satın alıp hemen bir sahil tarafına ya da ormanlık alanlara kaçmanın vakti geldi. Bir kaç günlük patrondan izin alıp kışın stresini atmaya ne dersin. Ya da finaller gelmeden bi kamp yapmasak mı diyorsan Türkiye’nin bir çok kasabası yemyeşil ve doğal güzellikleriyle sizi cezbedecek. Kamp gereçlerini nereden bulacağım ben ya diyorsan küçük bir tavsiye Decath…. neyse reklama girmesin. Google yazarak da uygun ürünler bulabilirsiniz. Kamp napacağız ya diyorsan sen bir doğa düşmanısın! 🙂

10. Açık havada spor ve yoga, bahar yorgunluğunu en güzel şekilde atmanı sağlayacaktır.

İcat çıkarma dediğini duyar gibiyiz. Yoga ve sporun ne kadar faydalı olduğunu burada sana anlatmaya kalkarsak sayfayı aşağı kaydırmaktan bıkarsın. Arkadaşlarından en az birisi az da olsa yoga ve açık hava sporları hakkında bilgisi vardır. Hemen al onu yanına ve yeşilin bol olduğu bir yere git. Güzel bir yürüşün ardından yoga sana işin, okulun ya da çabaladığın her neyse onun stresini attıracaktır. Ayrıca bahar yorgunluğu denilen zalimce bir konu da var. İşte spor bunun en büyük çaresidir. Let’s do it. Harekete geçme zamanı geldi. Tembelliği bırak artık!